crosssearch

Egypt Egypt - Káhira

Káhira patří k opravdovým skvostům egyptské země. Nejen, že se jedná o místo s vysokou koncentrací architektonických památek, ale i zdejší služby pro turisty jsou na vysoké úrovni. Pohnutou historii tohoto místa lze cítit na každém krůčku. Jedinečná atmosféra by se dala doslova krájet. Pakliže je srdce Evropy nazýváno stověžatou Prahou, je Káhira jeho blízkovýchodním ekvivalentem. To však s tím rozdílem, že místním náboženstvím není křesťanství ale islám, proto tedy nehovoříme o věžích kostelů, ale o věžičkách zdejších minaretů. Ano, Káhiře bývá přezdíváno Město ne jen sta ale dokonce „tisíce minaretů“. Oficiální název al-Káhira odráží četnou vojenskou a nájezdnickou atraktivitu tohoto místa. Arabsky totiž al-Káhira znamená něco jako „přemožitel“ či „podmanitel“. V angličtině se setkáváme s označením Cairo. Název tedy očividně napovídá o dramatických dobách minulosti, kdy se stávalo toto strategicky neobyčejně důležité místo střetem zájmů různých mocenských sil, z nichž ta islámská nakonec dominovala.

Káhira je dnes největším městem arabského světa a Afriky vůbec. Patří k jedněm z nejhustěji obydlených metropolí na světě. Její rozloha činí 453 kilometrů čtverečních a celkový počet obyvatel se vyšplhal na více 20 milionů.

Káhira a její poloha

Město je situováno v horní části Egypta, známé však paradoxně jako Egypt Dolní. Nachází se 165 kilometrů jižně od Středozemního moře a 120 kilometrů od Suezského průplavu. Káhira se rozkládá po obou březích nilského veletoku, a to přesně tam, kde tento opouští údolí lemované pouští a přechází do níže položené delty. Pokud se podíváte na mapu, zjistíte, že Káhira leží de facto na jižním vrcholu trojúhelníku, který nilská delta vytváří. Přestože sahá historie Káhiry pouze do desátého století, o obydlenosti této oblasti v dobách podstatně starších nelze pochybovat. Tak strategické místo nemohlo uniknout ani zájmům starověkých civilizací. Pozůstatky dřívějšího osídlení lze ještě dnes pozorovat ve Staré Káhiře. Káhira je také pro svou blízkost k pyramidám v nedaleké Gíze spojována se starověkým Egyptem. Nedaleké pyramidy jsou také skvělou příležitostí pro výlet spojený s prohlídkou této světově proslulé nekropole.

Co by vám v Káhiře nemělo uniknout

Naprostou samozřejmostí je při pobytu v Káhiře návštěva známého Egypstké muzea. Toto muzeum je domovem nejrozsáhlejší sbírky starověkých egyptských archeologických nálezů na světě. Nachází se zde více jak 127 000 pozoruhodností, které nám alespoň trochu dovolují nahlédnout do doby faraónů a jejich zaniklé říše. Mimo jiné je zde celkem sedmadvacet královských mumií. Dalším důležitým bodem na vaší turistické mapě Káhiry by měl být stařičký bazar, jehož historie se táhne nazpět až do roku 1382, a který nese označení Chan el-Chalili. Toto starodávné tržiště nechal jakožto karavanní stanici (arabsky „chan“) vystavět Emir Džaharks el-Chalili. Již zmíněná Stará Káhira se pyšní koptskou částí s koptským muzeem, Babylonskou tvrzí, řeckým kostelem sv. Jiří, synagogou Ben Ezry a mešitou Amr ibn al-As. Úchvatnou architektonickou záležitostí současnosti je Káhirská věž. Jedná se o 187 metrů vysoký betonový televizní vysílač, který se tyčí na nilském ostrově Gezira. Tento vysílač převyšuje i ty nejvyšší pyramidy o celých 43 metrů. Velkou zvláštností islámského stavebnictví je mešita Al-Azhar. Tato mešita byla založena roku 972 a do 20. století byla součástí Al-Azharské university, která se však poté přestěhovala do města Nasr.

Káhira jako sídlo Maimonidovo

Káhira je také proslulá jakožto útočiště proslulého středověkého židovského myslitele a filosofa Maimonida (někdy také označovaného akronymem Rambam – rabi Moše ben Majmon). Maimonides (1135-1204) se narodil ve Španělsku, ale vinou pronásledování židovského obyvatelstva ze strany islámských nájezdníků, kteří začali Španělsko okupovat, se přestěhoval i s rodinou nejprve do Maroka a později do egyptské Káhiry. Zde působil jako věhlasný lékař. Pro svou proslulost se stal dokonce osobním lékařem tehdejšího sultána. Kromě činnosti lékařské se hojně věnoval také literární tvorbě. K jeho životnímu dílu patří právní spis Mišne Tora, která je v podstatě zkrácením a zjednodušením monumentálního díla židovské tradice zvaného Talmud. Psal však také spisy filosofické. Do značné míry byl ovlivněn filosofií Aristotelovou, kterou se snažil zakomponovat do myšlení židovského. Za svého života byl považován tradičními představiteli za heretika, ale dnes je jeho tvorba vysoce autoritativní složkou judaismu. V Káhiře můžete zhlédnout nedávno znovu-otevřenou Maimonidovu synagogu, která byla postavena v devatenáctém století a získala arabské označení Musa bin Majmun.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu
Žádný vyhovující zájezd nebyl nalezen.
Proč s ultra-last-minute.cz
Jistota

Nabízíme pouze zájezdy od řádně pojištěných CK

Cena

Garance stejné ceny jako při nákupu u dané CK

Zkušenosti

Kvalifikovaní prodejci s osobní znalostí destinací

Stabilita

Působíme na trhu více než 10 let

Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000