crosssearch

Kanárské ostrovy Kanárské ostrovy - Tenerife

O ostrově Tenerife by se dalo hovořit i jako o ostrově mnoha NEJ. Je největší z Kanárských ostrovů, nachází se tu nejvyšší hora Španělska Pico del Teide (3 718 m), nejkrásnější pláž ostrova Las Teresitas se saharským pískem, nejstarší, tisíciletý dračí strom a koná se tu po Rio de Janeiru největší karneval na světě.

Tenerife je ostrov tak rozmanitý a členitý, že bývá nazýván „Miniaturní kontinent“. Jeho název byl patrně odvozen z domorodého pojmenování Pico del Teide (tener = hora, ife = bílý). Tenerife se klimaticky dělí na dvě části – věčně zelenou oblast na severu a na vyprahlejší jižní. Celou zimu je na ostrově stabilní počasí, klima je příjemné a není nutné se obávat velkého horka. Pasáty z Atlantiku zajišťují ostrovu dostatek vláhy, na severu ostrova a v zimě prší častěji. Sněhová linie začíná kolem výšky 1 200 m.

Původními obyvateli ostrova byli Guančové, kteří tu žili dlouhá staletí. Hospodářský rozkvět ostrova nastal po roce 1855, kdy sem byly dovezeny první banánovníky. Jejich pěstování se spolu s pěstováním vinné révy stalo základem zemědělské prosperity ostrova.

Rozhodně nevynechejte

Kroky většiny návštěvníků neomylně povedou k Pico del Teide – nejvyšší hoře Španělska, viditelné z každého místa na Tenerife, a dokonce i z okolních ostrovů. Její vrcholek bývá většinou pokryt sněhem až do pozdního jara. Na vrchol je možné se dostat lanovkou, která vede z úpatí sopky (2 356 m) až ke kráteru Rambleta (3 555 m), odkud je pak možné vystoupit asi pětadvacetiminutovou pěší túrou na vrchol hory.

Na úpatí hory leží národní park Las Caňadas s bizarními skalními útvary, lávovými poli a skvělými trasami pro pěší turistiku. Celá oblast národního parku, vyhlášeného v roce 1954, má rozlohu 13 571 hektarů a je největší ve Španělsku.

Na Tenerife stráví každý dovolenou podle svých představ – koupání v moři a slunění na světlých či tmavých plážích, pěší či cyklistickou turistiku v překrásných přírodních lokalitách na západním či východním pobřeží, borovicové a vavřínové lesy, bohatou zeleň na severu, historická místa, lokální zajímavosti, zábavní parky pro děti i širokou nabídku sportů.

La Orotava je malebné město s typickou kanárskou archi tekturou a nezapomenutelnými lidovými slavnostmi, často označované za nejkrásnější na Tenerife. Město si zachovalo neporušené starobylé centrum s úzkými uličkami a velmi dobře udržovanými městskými domy ze 17.–18. století s krásnými fasádami a dřevěnými balkony. Nejnavštěvovanějším z nich je Casa de los Balcones s muzeem kanárského umění a výšivek. U příležitosti červnového svátku Božího těla se na radničním náměstí vytvářejí obří obrazy z různobarevného lávového písku. Za návštěvu určitě stojí také Icod de los Vinos, přístavní město na severu ostrova. Město založené v roce 1501 se proslavilo vynikajícím vínem, ovšem největší atrakcí města je strom Drago Milenario (Tisíciletý dračinec), který je 16 m vysoký, obvod kmene činí 6 m. Jeho stáří bylo dlouhá léta odhadováno na neuvěřitelných 2 000 až 3 000 let, ale poslední botanické výzkumy určily, že strom je starý asi jen 600 let. Casa Chacona v Güímaru je soustem pro milovníky záhad a mysterií. V létě 1990 přišel známý norský badatel Thor Heyerdahl s teorií, že zdejší navršené kameny s terasami nejsou jen zemědělskými políčky, ale že se jedná o kultovní místa původních obyvatel, kteří sem připluli před 3 000 lety. Skoupil okolní pozemky a vybudoval zde návštěvnické centrum, kde jsou soustředěny artefakty z guančských vykopávek. Nejznámějším poutním místem na Tenerife je Candelaria, kde lze vidět slavnou sošku – černou Madonu. Každoročně se na místě konají velké poutě a procesí.

Jméno městečka Las Mercedes je známé po celém ostrově, protože právě ono dalo název nejkrásnějšímu vavřínovému lesu na ostrově Tenerife. Vavříny zde dosahují výšky až 20 m, jsou obrostlé měkkým mechem a liánami a u jejich kořenů roste nádherné velké zelené kapradí.

Praktické tipy

Oblíbenými suvenýry jsou tzv. calados – výšivky, zejména na stolním prostírání a na ubrusech – nebo krajky z vesnice Vilaflor. Specialitou ostrova je banánový likér, rum s medem a tzv. dračí krev, likér z mízy dračího stromu. Z místních vín jsou výborná a proslavená především bílá vína z oblasti Güímar, Icod de los Vinos, Tacoronte a Guía de Isora. Ovčí sýry Güímaru a Arica získaly prestižní ocenění na mezinárodních soutěžích. Typická španělská i místní jídla dostanete v tzv. bodegách či tascách. Bary zase nabízejí bohatý výběr chuťovek tapas a nechybějí ani slané vařené brambůrky papas arrugadas podávané s mojo, studenými pikantními omáčkami, s nimiž jsou vždy servírovány rybí a masné pokrmy. Při jejich přípravě se používá místní koření, bylinky, česnek, ocet a olivový olej. Nejčastěji se podává mojo rojo – červená omáčka s paprikou a šafránem – a mojo verde – zelená omáčka s petrželkou, kmínem a koriandrem.Specialitou je i ryba vieja, která se prodává sušená a solená.

Playa de las Américas / Costa Adeje

Playa de las Américas se stala celosvětově vyhledávaným místem dovolené pro milovníky slunce, vodních sportů a milovníky nočního života a zábavy vůbec. V největším prázdninovém středisku na jihu ostrova můžete vést nerušený plážový život, neboť slunce tu svítí celý rok a prší opravdu jen zřídkakdy. Z nedalekého přístavu ve městě Los Cristianos je dobré lodní spojení na sousední ostrov La Gomera, zelenou perlu kanárského souostroví, který zaručeně uchvátí každého návštěvníka svou překrásnou přírodou. Transfer z letiště: cca 30–40 minut.

La Caleta

V původně malé rybářské vesničce La Caleta najdete uměle vytvořenou oblázkovou pláž (jedna z jejích částí je částečně vysypána jemným světlým pískem) a malebný rybářský přístav. La Caleta je vyhlášena svými početnými restauracemi s rybími specialitami. Do sousedního střediska Costa Adeje lze dojít poho dlnou chůzí za cca 20 minut po nově vybudované pobřežní promenádě. Transfer z letiště: cca 45 minut.

Playa Paraiso

Nachází se u přírodního pobřeží (omezená možnost koupání) na jihu ostrova a je vzdáleno cca 10 km severozápadním směrem od střediska Costa Adeje. Středisko je oblíbeno zejména díky své klidné poloze a původní atmosféře, které garantují odpočinkovou dovolenou v příjemném prostředí. Na své si přijdou zejména milovníci přírody, kteří zde najdou půvabná vyhlídková místa a přírodní stezky obklopené banánovníkovými plantážemi a vedoucí podél divokého, ale romantického pobřeží. Ve středisku najdete kromě restaurací, barů a dobrých nákupních možností také malé přírodní zálivy s tmavými oblázkovými nebo kamenitými plážemi. Pravidelné linkové spojení se středisky Costa Adeje a Playa de las Américas. Vzhledem k poloze střediska a jako ideální doplněk k prohlídce ostrova doporučujeme pronájem auta. Transfer z letiště: cca 60 minut.

Puerto de la Cruz

Puerto de la Cruz je jedním z nejstarších prázdninových středisek v Evropě. První turisté sem přijeli obdivovat nádhernou přírodu a příjemné klima už před více než sto lety. Centrum samotného Puerta de la Cruz tvoří Plaza del Charco de los Camarones, kde se ve stínu staletých vavřínů scházejí místní obyvatelé. Jednou z největších atrakcí Puerta de la Cruz je Lago Martiánez, soustava osmi velkých bazénů s mořskou vodou, obklopených tropickou zelení. Ze střediska je velmi dobré spojení do hlavního města Santa Cruz de Tenerife. Transfer z letiště: cca 90 minut.

El Médano

Příjemné a klidné turistické středisko vzniklo z původně malé rybářské vísky před několika lety a dodnes si zachovalo typickou místní atmosféru. Název střediska je odvozen od dvoukilometrové písečné pláže, která se tu nachází (medano = duna). Je to zároveň nejdelší pláž na Tenerife s jemným světlým pískem. U pláže je malá pěší zóna s kavárnami, restauracemi a bary. Díky blízkosti úpatí hory Montańa Roja (171 m n. m.) se v blízkém okolí nacházejí i vhodné trekové terény. Transfer z letiště: cca 25 minut.

Las Caletillas

Malé turistické středisko s menší přírodní písečnou pláží a poklidnou atmosférou je od hlavního města Santa Cruz vzdáleno pouhých 15 km. V blízkosti leto viska se nachází velmi pěkné městečko Candelaria, které patří mezi nejznámější poutní místa celého kanárského souostroví. V městečku najdete také malou oblíbenou městskou pláž z černého písku. Jedna z nejkrásnějších pláží ostrova se světlým jemným pískem Playa de las Teresitas je vzdálena cca 20 km (dobré spojení linkovým autobusem). Vzhledem k poloze střediska a jako ideální doplněk k prohlídce ostrova doporučujeme pronájem auta. Transfer z letiště: cca 40 minut.

Golf del Sur

Nově se rozvíjející turistické středisko na jihu ostrova je proslulé svými kvalitními golfovými hřišti Golf del Sur a Amarilla Golf. Přestože disponuje pouze dvěma menšími přírodními oblázkovo-písečnými plážemi s tmavým pískem, je díky poměrně malé vzdálenosti od střediska Playa de las Américas (cca 12 km) vhodné nejen pro ty, kteří chtějí svoji dovolenou věnovat golfu. Ve středisku jsou k dispozici nákupní a zábavní možnosti, ale i četné restaurace, kavárny a bary. Golf del Sur je také perfektním výchozím bodem pro poznávání celého ostrova. Transfer z letiště: cca 20 minut.

Další informace

 

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 127 termínů

Celkem 127 termínů

Proč s ultra-last-minute.cz
Jistota

Nabízíme pouze zájezdy od řádně pojištěných CK

Cena

Garance stejné ceny jako při nákupu u dané CK

Zkušenosti

Kvalifikovaní prodejci s osobní znalostí destinací

Stabilita

Působíme na trhu více než 10 let

Logo partnera Logo partnera    Logo partnera Logo partnera Logo partnera  Logo partnera fischer  5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000