crosssearch

Řecko Řecko - Kos

Jeden z nejkrásnějších řeckých ostrovů, zelený a slunečný ostrov Kos, ležící v jihovýchodní části Egejského moře v blízkosti tureckého pobřeží, je ideálním místem pro vaši dovolenou. Po Rhodosu a Karpathosu je třetím největším ostrovem souostroví Dodekanissos. Romantická krajina s malými vesničkami, velmi příznivé podnebí a nádherné pláže v chráněných zátokách spolu s řadou historických památek, připomínajících střídaní mnoha kultur, činí z ostrova oblíbený cíl turistů.

Nejstarší osídlení ostrova se datuje do 7. a 6. století před Kristem, kdy byl ostrov důležitou součástí dórského společenství 6 měst a později členem Athénské aliance. Velký rozvoj nastal hlavně po založení města Kos v roce 366 před Kristem, avšak nejvíce je ostrov proslaven jako rodiště otce medicíny Hippokrata (460-357 před Kristem). Jeho osobě byla zasvěcena nejznámější památka Kosu - Asklepion, který byl založen ve 4. století před Kristem v cypřišovém háji za městem a stal se největším medicínským centrem starého Řecka a Hippokratovou lékařskou školou. Později se na ostrově vystřídali Římané, Byzantinci, Saracéni, Janované, Benátčané, Johanitští rytíři a Turci a od roku 1948 je ostrov opět řecký. Hlavní město ostrova patří k nejkrásnějším řeckým městům s malebným přístavem a spletí uliček, vybízejících k procházkám. Ostrov má ideální polohu i pro poznání okolních řeckých ostrovů.

Na Kosu rozhodně nevynechejte

Až si na Kosu dosyta užijete koupání na překrásných plážích, udělejte si výlet do Kéfalosu. Je to vysoko položená vesnice s nádherným výhledem do okolí. V jeskyních na okraji obce archeologové odkryli prehistorické nálezy. Nedaleko se nachází zřícenina baziliky Ájios Stéfanos. V zátoce pod ní stojí malebné pobřežní skály, kterým místní obyvatelé dali jména Nikólaos a Stefános. Dále doporučujeme navštívit město Kos, které má svým návštěvníkům mnoho co nabídnout. Můžete zde obdivovat pozůstatky sloupové síně, zbytky chrámu bohyně Afrodité a trosky schodiště velké baziliky ze 6. století. Mnohé vyko pávky a dochované památky jsou uschovány v Archeolo gickém muzeu, mezi jinými vzácná mozaika z 2. století, znázorňující přivítání boha Asklepia Hippokratem. Již při příjezdu do přístavu Mandraki na vás dýchne živá atmo sféra nábřeží s mnoha kavárničkami a tavernami. Za pevností johanitů se rozprostírá Staré město s křivolakými uličkami a živými tržišti, nad nimiž se tyčí modré kupole kostela Agía Paraskeví
a minaret mešity Defterdar. Kamenný most spojuje bránu do pevnosti s náměs tím, na kterém roste údajně nejstarší strom Evropy – Hippokratův platan. V jeho stínu prý vyučoval otec medi cíny své žáky a dnes si pod ním můžete udělat malou přestávku po procházce městem i vy.

Praktické tipy

Co koupit ?
Ostrov Kos je známý svým tymiánovým me dem, který je velmi zdravý. Můžete ho koupit skoro všude. V krámcích najdete také velmi kvalitní olivový olej, směsi bylinek a koření.

Kde se najíst ?
Na ostrově Kos nenajdete restauraci, v níž by nevařili dobře, takže je velmi těžké vybrat jen některé. Například ve městě Kos a dalších letoviscích vám připraví nejen tradiční řecká jídla, ale i jídla z mezinárodní kuchyně. Známé je letovisko Mastichari, kde připravují nejlepší mořská jídla na ostrově. Tradiční jídla na Kosu jsou mussaka, tzatziky, souvlaki, dezerty z tymiánového medu atd. Místním nápojem je kanelada, skořicový nealkoholický nápoj, který určitě ochutnejte.

Zábava
Město Kos skýtá mnoho možností, jak strávit večer. Je tu mnoho restaurací, kaváren, barů a diskoték. Nočním životem pulzuje i předměstí Psalidi. Také v bývalé rybářské osadě Kardamena nebo v Lambi lze strávit příjemný večer. Ostatní střediska jsou klidnější.

Lambi

Leží na severním výběžku ostrova a je předměstím hlavního města Kos s krásnými přírodními písečno-oblázkovými plážemi. Najdete zde spoustu obchůdků, taveren, restaurací a barů. Transfer z letiště trvá cca 45 minut. Hlavní město Kos, které je vzdáleno cca 1 km od letoviska Lambi, leží na severovýchodním pobřeží ostrova. Je zde nádherný přístav, kde kotví místní rybářské lodě, luxusní jachty i velké trajekty. Naleznete zde nejen spoustu historických památek - vykopávky z antického období, známou pevnost Johanitů z 15. století, v jejímž zdivu jsou vyryty nápisy z antického období, malebné staré město s archeologickým muzeem, slavnou mešitou Chatze - hassana a Defterdarovou mešitou s byzantskými sloupy a známý Hippokratův platan, ale také dobré nákupní a zábavní možnosti. Kos není jen hlavním městem, ale i živým letoviskem se známou "bar steet" se spoustou barů, restaurací a taveren, kde noční život končí až v ranních hodinách.

Tigaki

Necelých 12 km od hlavního města leží měnší letovisko Tigaki s pláží, která je jednou z nejkrásnějších a nejpopulárnějších na ostrově. Oblast se vyvinula během několika posledních let v pozoruhodné turistické centrum s mnoha obchody, restauracemi, kavárnami, bary a plážemi, nabízejícími širokou nabídku vodních sportů. Hotelové areály lemují pláž v délce několika kilometrů.

Kardamena

Středisko Kardamena se nachází na jihovýchodním pobřeží ostrova asi 30 km od města Kos (v hlavní sezoně pravidelné spojení linkovým autobusem). Původní rybářská osada se pomalu mění v turistické centrum, v přístavu je mnoho taveren, barů, restaurací, obchůdků a diskoték. Moře je o něco klidnější než na severním pobřeží, dlouhá písečná pláž láká k procházkám. Je zde také mnoho malých oblázkových a písečných zálivů. Zdejší odsolená voda není vhodná k přímé konzumaci. Transfer z letiště: cca 20 minut.

Mastichari

Tato malá, idylická rybářská přístavní vesnička na severním pobřeží ostrova leží asi 30 km od města Kos (spojení linkovým autobusem). Je tu klid, přírodní písečná pláž a v okolí několik typických řeckých vesniček. V jejich tavernách si v ospalé atmosféře můžete vychutnat dobrou silnou řeckou kávu nebo si objednat skvěle připravené čerstvé ryby. Můžete si také zapůjčit kolo nebo motocykl a vyrazit za poznáváním ostrova. Transfer z letiště: cca 20 minut.

Marmari

Asi 15 km od města Kos se na dlouhé písečné pláži, pozvolna se svažující do moře, nachází středisko Marmari, vhodné zejména pro rodinnou dovo lenou. Jsou zde také ideální podmínky pro vodní sporty, středisko je dobrým výchozím bodem k poznávání ostrova a ideálním místem pro odpočinek a krásné koupání. Transfer z letiště: cca 30 minut.

Psalidi

Klidné předměstí živoucí metropole Kos s přírodní oblázkovou pláží (doporučujeme boty do vody). Po celé délce pobřežní silnice spojující Psalidi a město Kos je mnoho restaurací, barů, obchodů, půjčoven motocyklů a kol a možností dobré zábavy. Transfer z letiště: cca 50 minut.

Město Kos

Ve městě Kos se nachází nádherné opevnění z doby rytířů johanitů, Hippokratův platan, který je údajně nejstarším stromem v Evropě, nádherné antické vykopávky, trhy, sportoviště. Za návštěvu stojí i jedny z největších antických lázní v celém Řecku – Asklepieion. Město Kos skýtá mnoho možností, jak strávit večer. Je tu mnoho restaurací, kaváren, barů a diskoték. Transfer z letiště: cca 50 minut.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 102 termínů

Celkem 102 termínů

Logo partnera Logo partnera    Logo partnera Logo partnera Logo partnera  Logo partnera fischer  5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000