crosssearch

Řecko Řecko - Samos

Řecký ostrov Samos je věčně zeleným ostrovem Egejského moře, který téměř sousedí s tureckým pobřežím, jež je vzdáleno pouhých 1 500 m. Je pokrytý krásnými plážemi s jemným pískem i hladkými oblázky, malebnými vesničkami a rybářskými přístavy. Právě zde se zhruba před 2 500 lety narodil známý antický matematik a filosof Pythagoras, jehož duch stále žije v mysli a srdcích místních rybářů, kteří ho prý v černých nocích spatřují na vrcholku Kerkis, nejvyšší hory Samu, jako zářící světlo, které je vede bezpečnou cestou do jejich domovů.

Svou přirozenou krásou, mírným klimatem a unikátními památkami antické architektury si získal nejednu romantickou duši. Povrch Samu je z velké části hornatý, avšak vyskytují se zde i roviny a údolí. Kupodivu zde nejsou klasické řeky, ale spíše sezónní prameny a říčky, jejichž objem závisí na aktuálním počasí. S rozlohou 475 km2 se může zdát jako malá tečka na mapě, ale věřte, že má co nabídnout.

Z antických dob se zde zachovalo velké množství památek. Rozvinutá ekonomika a kulturní dominance tohoto období přinesla také mnoho novinek, například Jónskou abecedu o 24 písmenech, kterou systematizoval Sámosan Kallistratos. Středověk znamenal rozkvět především v architektuře kostelíků a zámků, ale také náboženských maleb, především byzantských ikon. Za povšimnutí samozřejmě stojí i pozoruhodný tunel Eupalinos, který vznikl pod dohledem Polykrata, jenž své výpočty postavil na Pythagorově tezi "Čísla jsou principem bytí". K jeho vykopání si pozval tehdy významného architekta Eupalina z Megary, od nějž je název tunelu převzat. Tunel byl kopán ze dvou stran hory a díky dokonalým matematickým propočtům se obě cesty spojily téměř uprostřed. Původně sloužil jako přívod vody do hlavního města, později také jako tajný průchod v případech obležení města. Nyní je to jedna z dalších hodnotných památek, které si můžete projít a prohlédnout. Velmi typické je pro Samos tkalcovství, hrnčířství a výroba keramiky s harmonickým designem a pestrými barvami. Klasickým suvenýrem, který si jistě ze Samu přivezete, jsou důvtipné nádoby "maskara bardak" a "dikia koupa" apelující na spravedlnost pro všechny. Ostrov známý svým exklusivním sladkým likérovým vínem, které je již tisíce let považováno za nektar olympských bohů, si vás k sobě připoutá a zanechá ve vás nezapomenutelné zážitky.

Charakteristika ostrova Samos

Půvabný ostrov Samos s výjimečně krásnou přírodou leží v nejvýchodnější části Egejského moře v blízkosti Malé Asie, asi půldruhého kilometru od tureckého pobřeží. Rozkládá se na ploše 476 km2, jeho délka je asi 45 km a v nejširším místě dosahuje asi 20 km. Olivové a eukalyptové háje, borové lesy a tmavozelené porosty cypřišů řadí Samos k nejzelenějším řeckým ostrovům. Povrch ostrova je převážně hornatý a lesnatý, nejvyšším vrcholem je na západě ostrova hora Kerkis (1 433 m n. m.). Východní pobřeží je značně členité, je lemováno mnoha půvabnými zátokami. Jižní část ostrova se vyznačuje poměrně rovinatou krajinou, s výjimkou přístavu Pythagorion, který je obklopen kopcovitým terénem. Na svazích stále zelených kopců se pěstuje vinná réva, z níž se vyrábí místní specialita – sladké dezertní víno s vyšším obsahem alkoholu. Na ostrově žije asi 40 000 lidí, kteří pracují v zemědělství. Pěstují vinnou révu, citrusové plody, olivy a loví ryby. V poslední době získávají stále větší příjmy od četných návštěvníků ostrova. Obyvatelé se také zaměřují na agroturistiku, což jsou letní pobyty pro turisty na venkově a na statcích, při nichž pomáháte sedlákům během sklizni a ochutnáváte dary jejich úrody. Převážně oblázkové, ale i písečné pláže, které se táhnou v délce několika kilometrů, nebo jsou naopak schovány v romantických zátokách, přitahují hosty ze všech koutů Evropy. Na severu a východě najdete spíše menší pláže. Jih a jihovýchod nabízejí pláže táhnoucí se po pobřeží i několik kilometrů. Na Samosu nenajdete velké hotelové komplexy ani panelové stavby, ale většinou hotely a penziony s rodinnou atmosférou a srdečným přístupem, které jsou vhodně zasazeny do krajiny plné překrásné zeleně.

Na Samosu rozhodně nevynechejte

Eupalineion
V příjemném přístavním městečku Tigani, přejmenovaném na Pythagorion, najdete velké množství antických památek. Mezi nejzajímavější patří Eupalineion, přes kilometr dlouhý ručně kopaný vodovod. Dílo zásobující město vodou nechal pod akropolí prorazit v 6. st. př. n. l. tyran Eupalinos. Tunel je kilometr dlouhý, téměř dva metry široký a stejně tak vysoký. Na svou dobu obdivuhodné dílo je veřejně přístupné. Po 425 met rech od jižního vchodu přijdete na dobře patrné místo, kde se dvě štoly ražené původ ně proti sobě téměř naprosto přesně spojily.

Praktické tipy

Kde se najíst?
Řecká kuchyně se vyznačuje rozmanitostí chutí a vůní. Typické jsou zapečené pokrmy a jídla připravovaná na rožni. K jídlu nesmí chybět bílý chléb ani čerstvá zelenina nebo ovoce. Kromě vepřového a hovězího masa se hojně používá maso jehněčí. Oblíbeným nápojem Řeků je bílé víno s chutí pryskyřice – retsina – a anýzová pálenka ouzo. Řecká káva se připravuje na turecký způsob – jemně mletá káva se vaří s vodou a cukrem. V horkých dnech je osvěžující ledová zpěněná káva zvaná frappé. Rozhodně neopomeňte ochutnat sladké medové cukroví. Pokud dáváte přednost jiné než řecké kuchyni, najdete zde kromě tradičních řeckých taveren i restaurace s mezinárodní kuchyní. Mnoho restaurací nabízí také speciality z ryb. Jen na české knedlíky a třeba svíčkovou si budete muset určitě počkat až po návratu domů, protože ty na Samosu nenajdete.

Co koupit?
Samos produkuje světově oceňovaná muškátová  vína, výborný tymiánový med a typickým suvenýrem je Pythagorův vynález – „pohár správné míry“.

Kdy přijet?
Nejkrásnějším obdobím je jaro, tj. květen a červen, kdy je příroda plná květů a vůní, podzimní měsíce jsou zase oblíbené díky prohřátému moři a příjemným teplotám.

Zábava
Příjemné večerní a noční teploty lákají k posezení v zahrádkách kaváren a taveren, které najdete v každém turistickém středisku. Ve větších centrech se můžete pobavit na diskotékách (Samos, Pythagorion), některé hotely pořádají pro své hosty večerní zábavný a kulturní program. Doporučujeme navštívit některý z podniků s folklórním programem, kde nejen ochutnáte speciality řecké kuchyně, ale také  si zatančíte za doprovodu lidového hudebního nástroje buzuki.

Kalami

Hlavní město ostrova a důležitý přístav, stejnojmenné desetitisícové město Samos, se rozkládá stupňovitě nad zátokou Vathy. Typický obraz tohoto místa vytvářejí malá náměstíčka, zahrady a úzké uličky. Pobřežní promenáda je lemována množstvím kavárniček a taveren. Městečko je pulzujícím centrem ostrova, které vzniklo spojením staré Vathy a nového města Samos. Za zhlédnutí stojí archeologické muzeum, katedrála a parlamentní budova. Transfer z letiště: cca 45 minut.

Pythagorion

Přístavní romantické městečko je pojmenováno po nejslavnějším synovi ostrova Samos, mysliteli a matematikovi Pythagorovi, a leží na jihovýchodním pobřeží ostrova. Barvitá atmosféra rybářského přístavu, pitoreskní staré domy a křivolaké uličky dávají městečku nezapomenutelný charakter. V nejbližším okolí najdete překrásné pláže, které vás určitě okouzlí. Transfer z letiště: cca 10–30 minut.

Kokkari

Na severu ostrova v široké zátoce pod zalesněnými úbočími hor naleznete původně rybářskou vesničku Kokkari, dnes nejvyhledávanější rekreační středisko. Na západě ostrova se nachází nejkrásnější část ostrova s panenskou přírodou, pláže Mikro a Megalo Seitani, které jsou chráněným územím, kde se vyskytuje tuleň středomořský. Osobité a jedinečné vycházky do hor, kde naleznete orlí hnízda a vesničky s kupovitou zástavbou tradičních řeckých domků. Na pobřežní promenádě se v útulných kavárnách a tavernách mísí snad všechny světové jazyky. Kromě hlavní, asi půldruhého kilometru dlouhé oblázkové pláže se v okolních idylických zátokách nacházejí další malé pláže, mimo jiné i známá nudistická pláž Tsamadou. Pro sportovně založené klienty je zde široká paleta možností k provozování turistiky, stále oblíbenější cykloturistiky, rybolovu a v neposlední řadě se stává Kokkari rájem surfařů. Transfer z letiště: cca 60 minut.

Votsalakia/Kampos

Jižní část ostrova na úpatí nejvyšší hory ostrova Kerkis má tvar široce rozevřeného zálivu a je oblastí, která má všechny předpoklady stát se v budoucnosti jedním z nejvyhledávanějších míst na Samosu. Zatím je pro masovou turistiku teprve objevována a vy můžete ještě zažít atmosféru panenského ostrova. Dlouhá pláž Votsalakia – Kampos s nabídkou vodních sportů je písečná a oblázková, tři kilometry západně od ní se nachází další vyhledávaná písečná pláž Psili Ammos. Oblast je vhodná pro rodiny s dětmi. Transfer z letiště: cca 90 minut.

 

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 31 termínů

Celkem 31 termínů

Logo partnera Logo partnera    Logo partnera Logo partnera Logo partnera  Logo partnera fischer  5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000