crosssearch

Španělsko Španělsko - Formentera

Oáza klidu Formentera

Formentera je nejjižnější a zároveň i nej menší z Baleárských ostrovů, měří jen 82 kilometrů čtverečních. Společně se sousední Ibizou tvoří tzv. Pityuské ostrovy. Díky přísným zákonům na ochranu životního prostředí a omezenému počtu turistů si Formentera dodnes dochovala svůj původní charakter. Stejně jako sousední Ibiza započala i Formentera svou turistickou kariéru jako ostrov „dětí květin“. Ty jsou však již dávno pryč. Zanechaly po sobě – kromě několika bizarních hippie trhů – jen jediné dědictví: svět ví, že Fortmentera vůbec existuje. Díky tomu ostrov není tak přeplněný jako ostatní Baleáry. A přitom je zajímavý a proměnlivý: jsou tu světlé písečné pláže a daleko do moře vybíhající prsty země, obilná pole a vinice. Vřesoviště porostlá aromatickými bylinami přecházejí do úhorů, kde není nic než kameny, štěrk a tetelící se vzduch. Ale v březnu a dubnu se Formentera podobá pestré jarní zahradě, v květnu kvetou na úhorech slaměnky vonící po kari – a tehdy si jsou sesterské ostrovy skutečně rovny. Každého návštěvníka okouzlí magický klid ostrova, panenská příroda a překrásné nekonečné pláže s bílým pískem a tyrkysově modrým mořem, které se vyrovnají plážím v Karibském moři. Jistě právem bývá Formentera považována za „malý evropský Karibik“ či „poslední ráj ve Středomoří“.

Nejkrásnější oblasti

Vzhledem k malým rozměrům ostrova při poznávání Formentery překonáváte minimální vzdálenosti. Ostrov má pouhé tři obce. V hlavním městě Sant Francesc nevynechejte návštěvu kostela svatého Františka Xaverského kde místo ve kterém se obyvatelé skrývali před piráty, a proto kostel připomíná spíše malou pevnost. Další vesnice Sant Ferran de ses Roques se v 70. letech stala centrem hnutí hippies, kteří se usídlili ve zdejší jeskyni Cueva d‘en Jeroni. Zde se natáčel v letech 1969–70 film More a pobývala tu i světoznámá skupina Pink Floyd. Atmosféru 70. let dodnes připomíná i místní bar Fonda Pepe. Nedaleko vesničky El Pilar na skalnatých útesech vysoko nad mořem na nejvýchodnějším cípu Formentery najdete nejpopulárnější stavbu Formentery – maják z roku 1861. Pokud chcete poznat „perlu Středozemního moře“, vypravte se během pobytu na soukromý ostrov s‘Espalmador, kam denně vyplouvají výletní lodě z přístavu La Savina. Ostrov v roce 1932 zakoupil anglický diplomat Bernand Sinnamon James a dnes patří jeho potomkům.

Rozhodně nevynechejte

Formentera je ideálním místem pro klidnou dovolenou, ale zároveň nabízí i několik znamenitých výletních cílů. Na nejoblíbenějším místním dopravním prostředku – jízdním kole – tak můžete navštívit například maják Julesa Verna, nejvyšší bod ostrova La Mola s nedělními hippie trhy či zajímavou megalitickou hrobku Can Costa. Ostrov má tři hlavní obce – Sant Francesc o jako hlavní město, San Ferran, El Pilar a dvě turistická centra La Savina a Es Pujols. K nejvyhledávanějším a samozřejmě nejkrásnějším plážím patří Platja Migjorn, Cala Saona, Es Pujols, Ses Illetes a Levante.

Praktické tipy

Co ochutnat? Mezi typické pokrmy místní kuchyně patří např. guisat de peix – dušené rybí maso, které se jí společně s rýžovou polévkou – frita de polp – smažená chobotnice. Pokud dáváte přednost masu, tak určitě ochutnejte sofrit pages – různé druhy masa se smaženými brambory – nebo arroz a la pescadora – místní variantu španělské paelly. A na závěr si jistě dáte některý z vynikajících zákusků: flao – koláč s kozím sýrem – či greixonera. Většina vín se dováží ze španělské pevniny, ochutnejte však některý z místních likérů: hierbas, palo nebo frigola. Co koupit? Mezi typické dárky, které můžete z Formentery přivézt, patří různé druhy keramiky (ručně malované talíře, postavičky v místních krojích, reprodukce předmětů z archeologického muzea apod.), proutěné zboží či dárkové balení některého z likérů. Inspiraci k originálním dárkům najdete i na známých hippie trzích.

Playa Migjorn

Nejdelší pláž ostrova se rozkládá na jižním pobřeží Formentery. 5 km dlouhou pláž v některých místech přerušují skalnaté útesy. Pláž se většinou svažuje pozvolna do moře, voda je téměř tyrkysově průzračná. Hotely na pláži jsou soustředěny do několika urbanizací a nacházejí se na klidných místech. Transfer z přístavu: cca 20 – 30 minut.

Es Pujols

Hlavní turistické centrum a zároveň nejrušnější místo Formentery. Kromě několika krásných pláží s pozvolným vstupem do moře nabízí návštěvníkům i řadu obchodů, restaurací a barů. Es Pujols je zároveň ideálním místem k výletům do okolí (strážní věž z 18. století na výběžku Punta Prima, solná pole, megalitická hrobka Ca Na Costa). Transfer z přístavu: cca 10 minut.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu
Žádný vyhovující zájezd nebyl nalezen.
Proč s ultra-last-minute.cz
Jistota

Nabízíme pouze zájezdy od řádně pojištěných CK

Cena

Garance stejné ceny jako při nákupu u dané CK

Zkušenosti

Kvalifikovaní prodejci s osobní znalostí destinací

Stabilita

Působíme na trhu více než 10 let

Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000