crosssearch

Tunisko Tunisko

Tunisko je severo-africkou zemí, sousedící na západě s Alžírskem a na východě s Libyí. Tuniské pobřeží omývá Středozemní moře a jeho součástí je ostrov Djerba. Krajina země je velmi rozmanitá. Na severozápadě se rozpíná pohoří Atlas, ve středu jezerní plošina a na jihu písečné duhy Sahary. Tunisko se stalo oblíbeným místem pro strávení báječné dovolené. Nabízí věčné slunce, nekonečné písčité pláže a pestrou nabídku hotelů všech cenových kategorií.

Tunisko společně s Alžírskem a Marokem tvoří zeměpisnou a historickou jednotku, kterou Arabové nazývají Magreb (Západ). Na severu a východě je země omývána Středozemním mořem, na západě sousedí s Alžírskem a na jihu s Libyí. Země má velmi členitý povrch, který lze rozdělit do čtyř velmi odlišných oblastí: hornatý sever, stepi ve vnitrozemí, poušť na jihu a Sahel (pobřeží) na východě. Suchá jižní část země leží už na pokraji Sahary.

Jednotlivé oblasti mají značně odlišné podnebí. Na severu převládá mírné středomořské, směrem do vnitrozemí nastupuje kontinentální klima s velkými teplotními rozdíly. Na jihu panuje typické saharské podnebí s letnímiteplotami přes 30 °C.

Co byste neměli při návštěvě Tuniska vynechat

Snad žádný návštěvník Tuniska neopomene navštívit zříceniny Kartága. To, co uvidí, není ovšem punské Hannibalovo město, ale pozůstatky staveb z pozdního římského období s proslavenými Antoniovými lázněmi. Program na záchranu této jedinečné památky vyhlásilo UNESCO až v roce 1972. Typicky středomořský ráz má městečko Sidi Bou Said, zvané Bílá perla nebo také Saint Tropez Tuniska, vyhledávané místo básníků, malířů, hudebníků a dalších umělců. Asi 12 km od Sousse leží přístavní město Port El Kantaoui, kam vás z centra Sousse zaveze turistický vláček. Nejdůležitější památkou Kairouanu je čtvrtá nejvýznamnější mešita na světě (po Mekce, Medině a Jeruzalému). Kromě Velké mešity tu najdeme i Aghlábovské nádrže, považované za nejvýznamnější hydrotechnické stavby středověku. V Matmatě se těší pozornosti turistů starobylá jeskynní obydlí troglodytů. Tato obydlí nikde jinde v Tunisku neexistují a jsou i světovým unikátem. Právě zde byly natáčeny některé z epizod kultovního filmu Hvězdné války. Obydlí jsou vyhloubena z boku nebo z vrchní strany kopce a jejich počet se odhaduje na sedm set – sto padesát až dvě stě z nich je dosud obydleno. Z několika turistům přístupných oáz jmenujme alespoň Tozeur s unikátní architekturou. Kromě ní upoutá Tozeur návštěvníky i tradičním oblečením žen s černým závojem haik zdobeným modrým či bílým pruhem. V oáze se pěstují vynikající datle. Amfiteátr v El Jemu je třetí největší koloseum na světě a nejvýznamnější římská památka na africkém kontinentě. Po tisíciletích slouží amfiteátr opět kultuře. Informujte se, zda právě v době vaší návštěvy v El Jemu se nekoná nějaký festival symfonické hudby. Je to velice pravděpodobné, neboť program amfiteátru je velmi bohatý. El Jem je zařazen do seznamu světových památek UNESCO. Kdo chce navštívit Medinu, nemusí se hned vypravit do centra islámu – Saúdské Arábie. Medina, staré město, je totiž srdcem každého arabského města. Tvoří ji množství úzkých spletitých uliček a tržišť s malými maurskými kavárničkami, kde si můžete i zakouřit z vodní dýmky. Nejkrásnější tuniskou medinu můžete najít v hlavním městě Tunisu, kde je její dominantou proslulá Mešita olivovníku.

Praktické tipy pro návštěvu Tuniska

K zážitkům z návštěvy exotické země nepochybně patří i ochutnávka místní kuchyně. Typická tuniská je založena na zelenině a olivovém oleji, na jídelních lístcích najdeme pokrmy z mořských plodů, ryby, skopové, jehněčí, hovězí a drůbeží maso. Národním jídlem je kuskus na mnoho způsobů. Připomíná hrubozrnnou krupici, vyrábí se z pšeničné nebo ječné mouky. Omáčka se připravuje z masa, drůbeže či ryb, rajského protlaku, harisy a zeleniny. Pokrm se připravuje ve speciální nádobě zvané kuskusiéra. Pokrmy je nejlépší zapíjet oblíbeným mátovým čajem. Mezi suvenýry, které si turisté z Tuniska nejčastěji odvážejí, patří kožené výrobky, koberce, keramika, kované a tepané výrobky, vodní dýmky, tradiční tuniské oblečení, šátky a v poslední době stále oblíbenější oblečení pro břišní tance. Z potravin a nápojů jsou to olivy, datle, olivový olej, chalva, zelený čaj, harisa (pálivá pasta z chilli papriček), víno, thibarine (datlový likér) a bougha (pálenka z fíků). Ti, kdo se rozhodli vrátit se z dovolené dokonale osvěženi, mohou navštívit některé z thalassoterapeutických center (thalassa = řecky moře), která jsou součástí mnoha tuniských hotelů.

Obecné informace

Oficiální název země: Tuniská republika

Rozloha země: 164.000 km2

Počet obyvatel: 10 milionů

Hlavní město: Tunis

Náboženství: islám (98% obyvatelstva), křesťanství, židovství

Měna: Tuniský dinár (TND), který se skládá z 1000 milimů (millimes). 1 TND je cca 16 Kč.

Jazyk: úředním jazykem je arabština. Většina Tunisanů hovoří francouzsky, v turistických oblastech se lze domluvit anglicky, německy a italsky.

Cestovní doklady pro vstup do země: platný cestovní pas ještě 6 měsíců po příletu

Vízum: pro zájezdy organizované CK není nutné. V jiných případech je zapotřebí vízum, které vystavuje Velvyslanectví Tuniské republiky v Praze.

Doba letu z ČR: do Tunisu 2 hod. 30 minut, na Djerbu 2 hod. 50 minut

Časový posun: bez rozdílu.

Elektrické napětí: 220 V. Není potřeba adaptér.

Hmyz: přítomnost hmyzu v hotelech je nutné očekávat. Je součástí života, nikoliv odrazem hygieny a patří k exotice jižních zemí. Nedoporučujeme nechávat na pokojích potraviny.

Klimatizace: v hotelech funguje v období hlavní sezóny (červenec + srpen). V ostatních měsících může být vypnuta, záleží pouze na vedení hotelu.

Lehátka a slunečníky: u hotelových bazénů jsou většinou zdarma, na plážích jsou slunečníky zdarma a lehátka za poplatek, cca 2 TND / den. V rámci programu all inclusive včak bývají obvykle již v ceně. Počet lehátek a slunečníků u bazénu a na pláži ne vždy odpovídá přesnému počtu klientů.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 40 termínů

Celkem 40 termínů

Proč s ultra-last-minute.cz
Jistota

Nabízíme pouze zájezdy od řádně pojištěných CK

Cena

Garance stejné ceny jako při nákupu u dané CK

Zkušenosti

Kvalifikovaní prodejci s osobní znalostí destinací

Stabilita

Působíme na trhu více než 10 let

Logo partnera Logo partnera    Logo partnera Logo partnera Logo partnera  Logo partnera fischer  5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000