crosssearch

Tunisko Tunisko - Djerba

Odysseus před 3.000 lety volil správně. Připlul se svou posádkou k ostrovu Djerba, který dnes patří Tunisku. Za pomoci kouzelného lotosu se octli ve snovém opojení a nepřáli si nic jiného než lenošit a odpočívat. Ostrov s rozlohou 520 km2, obklopený pláží, kde slunce hřeje po celý rok, nabízí více než jen obvyklý druh zábavy: množství soutěží v golfu, široký výběr vodních sportů, vyjížďky na velbloudech, folklór, diskotéky. Vyjdete-li z přepychově zařízeného hotelu, vrátíte se o kousek zpět do minulosti. Ve vesnicích pracují hrnčíři, tkalci koberců a řemeslníci zdobící stříbro filigránem. Nemůžeme vám slíbit lotos, ale můžete ochutnat laghmi, datlové víno, o němž se historikové domnívají, že bylo oním kouzelným nektarem, kterého se napil Odysseus. Šestikilometrová Římská cesta spojuje ostrov s městem Zarzis na pevnině, které chrání svým stínem 500.000 palem a 100.000 olivovníků.

Nejkrásnější oblasti na Djerbě

Hlavním městem ostrova je Houmt Souk, který si doposud zachoval tradiční ráz. Z několika set minaretů se pětkrát denně ozývá volání „Alláhu akbar“, kterým muezzinové zvou věřící k návštěvě téměř dvou set místních mešit. Nejznámější a nejnavštěvovanější jsou Mešita Turků a Mešita cizinců. Orientální duch na vás nejvíce dýchne na nesčetných tržištích města mešit. Ten pravý orientální mumraj křiku a gest trhovců zažijete na rybím bazaru, kam se každé odpoledne svážejí tisíce plodů moře. Vesnička Guellala je proslulá svými takřka padesáti hrnčířskými dílnami. Zdejší hrnčíři představují bezpochyby jeden z nejstarších řemeslných cechů na světě. Mnozí z nich vyrábějí svou keramiku stejným způsobem, jakým ji na svých kruzích vytáčeli jejich předkové po tisíce let. Přestože plameňáci pomalu ustupují hojnosti turistů a uchylují se na jiná místa, stojí za to navštívit Ostrov plameňáků. Ve skutečnosti se jedná o malebný poloostrov na severu Djerby, který nabízí po celý rok krásně čisté moře a vynikající podmínky pro koupání a odpočinek. Kulturně-historickým „nej“ na Djerbě je nepochybně synagoga Ghriba, nejstarší v Africe a jedna z nejstarších na světě. Podle dochovaných zpráv byla založena skupinou židovských duchovních, kteří byli z Jeruzaléma vyhnáni Nabuchodono zorem. O několik set let poz ději se k nim přidala další vlna emigrantů, tentokrát po dobytí Jeruzaléma. Tradiční smysl Židů pro obchod učinil Djerbu ve své době významným obchodním centrem. Uvnitř synagogy je uložena v nádherné schránce jedna z nejstarších židovských tór (zápisů Starého zákona) na světě. Jednou ročně se tóra při příležitosti židovského svátku Pesach vynáší ven na nosítkách pod baldachýnem.

Obecné informace

Taxi
Všudypřítomné žluté vozy taxikářů tvoří nejen typickou kulisu tuniských měst, ale i patrně nejlepší dopravní prostředek pro cizince. Základní nástupní taxa je 0,25 TND. Taxíky jsou buď malé "petit taxi" pro 3 - 4 pasažéry nebo velké "grand taxi" pro 5 pasažérů. Ceny velkého taxíku jsou o polovinu vyšší než u malého. POZOR! Od 21:00 hod. se ceny jízdného zvyšují o 50 %.

Dálkové taxi
Je to Tunisany velmi využívaný způsob přepravy, také jinak nazývaný louages (luáž). Jedná se o velké, 6 - 7 místné vozy typu kombi, s červeným pruhem, používané pro delší trasy. Cenově zhruba odpovídají autobusové dopravě. Odjíždějí ze stanice luáží, až když jsou plně obsazena všechna místa. Tabulky na střeše jsou pouze v arabštině.

Automobilová doprava
V každém hotelu či od delegáta dostanete kontakt na půjčovnu aut. K pronajmutí automobilu je nutné předložit mezinárodní řidičský průkaz. Podle předpisů na území Tuniska neplatí národní řidičský průkaz, ať český či slovenský, a je zapotřebí mít průkaz mezinárodní. Nezoufejte však! Zaměstnanci půjčoven většinou náš průkaz tolerují. Ze strany policie ale mohou vzniknout připomínky. V ceně pronajmutí je zahrnuto neomezené množství kilometrů, základní havarijní pojištění a místní daň. V ceně není zahrnuta spotřeba benzínu, poškození pneumatik, světel a skel. Platí se vždy předem. Nájemce uzavírá s pojišťovnou smlouvu, smluvní podmínky jsou na druhé straně formuláře. Vůz se přebírá s plnou nádrží a takový se musí i vrátit. Benzín stojí přibližně 0,55 TND za litr. Maximální povolená rychlost na dálnici je 110 km/hod, na silnicích 90 km/hod, v uzavřených obcích 50 km/hod. Na ostrově Djerba všude 70 km/hod. Informační panely jsou v arabštině a francouzštině, výjimkou je jih, kde jsou panely označeny jen arabsky, popř. chybí vůbec. Cizinci musí jezdit velmi pozorně a opatrně, neboť domácí řidiči přistupují k pravidlům provozu velmi svérázně. S nadšením používají klaksony. Cestovat na jih by měly alespoň dva automobily dohromady. Dopravní předpisy jsou sice podobné jako v evropských zemích, ale vesměs platí nepsané pravidlo: Ani Alláh nemá oči vzadu". Takže viníkem dopraví nehody je vždy ten, kdo má nabouraný předek.

Policie
V případě jakékoliv ztráty nebo krádeže kontaktujte našeho delegáta. Každou takovou ztrátu nebo krádež je třeba ohlásit na policii do 24 hodiny po zjištění!!! POZOR Každé jednání s policií je velmi obtížné a náročné. Policie každou takovou krádež či ztrátu důkladně prověřuje. Před každou návštěvou policie si proto skutečně několikrát ověřte, zda ke ztrátě skutečně došlo! Je zapotřebí vyžádat si protokol o ztrátě, který je nezbytný při uplatnění pojištění. Nevztahuje se na peníze, zlato, cenné předměty. Policie takový protokol nerada vydává. Nedejte se však odbýt a bez protokolu neodcházejte. Doporučujeme využít hotelových služeb pronajímání osobních trezorů, ke kterým máte přístup po celých 24 hodin.

Pošta
Pošta se nazývá P.T.T.. Pošty jsou otevřeny od pondělí do čtvrtka v době od 08:00 do 12:00 a od 14:30 do 17:00, v pátek od 08:00 do 15:00 a v sobotu od 08:00 do 15:00. V neděli jsou pošty zavřené. Známky na dopis i pohlednici do Evropy stojí 0,5 TND. Doporučený dopis stojí 1,5 TND. Poštovní známky zakoupíte na poštách a v trafikách. Také na některých poštách bývají k dispozici telefonní automaty na karty. Ofrankované pohledy či dopisy můžete posílat přímo z hotelu, stačí je předat na recepci nebo vhodit do příslušné schránky. Letecky posílané dopisy jsou na cestě přibližně týden.

Časový posun
Tunisko leží ve stejném časovém pásmu jako ČR (GMT + 1 hod.), ale nezavádí se zde letní čas. To znamená, že v období, kdy je u nás letní čas (březen - říjen) dochází k časovému posunu o 1 hodinu zpět oproti ČR.

Elektrické napětí
Na celém území je napětí 220 V, v jižním Tunisku v oblasti Sahary je místy ještě 110 V. Všude bývají zásuvky s běžnými otvory. V případě, že zásuvka nebude náhodou vyhovovat zástrčce Vašeho přístroje, můžete si zakoupit adaptér, který stojí 2,5 TND (někdy bývá k dostání i na recepci hotelu).

Trezory
Ve většině hotelů si můžete za poplatek cca 1,5 TND na den pronajmout vás osobní trezor. Bývají umístěny v hotelové recepci a máte k nim přístup po celých 24 hodin. Doporučujeme tuto službu využít pro uschování peněz, dokladů, šperků a cenností. Hotel ani delegát za ztrátu těchto věcí nezodpovídají.

Recepce
Služba na recepci je přítomna po celých 24 hodin denně a je zodpovědná za údržbu a úklid pokojů. Zde také můžete žádat všechny služby související s Vaším pobytem v hotelu, například pronájem trezoru, výměnu žárovek, extra polštáře atd. V zájmu vlastní bezpečnosti prosíme, abyste při odchodu z hotelu odevzdávali klíče od pokojů na recepci.

Buzení
Tato služba se objednává na recepci během předcházejícího dne nebo večera a je zdarma. Stačí udat číslo pokoje a čas, kdy chcete vzbudit.

Praní v hotelu
Většina hotelů nabízí jako placenou službu praní prádla. Stačí pouze dát prádlo do igelitové tašky a předat pokojské, která Vám potvrdí doklad o převzetí. Bývá umístěn ve skříni nebo v zásuvce, slouží zároveň také jako účet, který je potřeba zaplatit na recepci hotelu. Vyprané prádlo Vám bude dodáno přímo do pokoje.

Měna
Měnovou jednotkou je tuniský dinár (TND), který se dělí na 1.000 milimů (M). Bankovky jsou v hodnotách 5, 10, 20, 30 TND v různých velikostech a barvách. Nelekejte se, všechny jsou platné. Mince mají hodnotu 5, 10, 20, 50, 100 milimů, půl dinár a dinár.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 52 termínů

Celkem 52 termínů

Proč s ultra-last-minute.cz
Jistota

Nabízíme pouze zájezdy od řádně pojištěných CK

Cena

Garance stejné ceny jako při nákupu u dané CK

Zkušenosti

Kvalifikovaní prodejci s osobní znalostí destinací

Stabilita

Působíme na trhu více než 10 let

Logo partnera Logo partnera    Logo partnera Logo partnera Logo partnera  Logo partnera fischer  5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000