crosssearch

Turecko Turecko - Bodrum

Místo, kde stával jeden ze sedmi divů starověku – Mauzoleum v Halikarnassu, stavba, která navěky proslavila perského krále Mausola – a kde se nachází rodiště Herodota, „otce dějepisu“, jedno z nejkrásnějších a nejpůvabnějších míst Egejské riviéry. Neznámější a také nejoblíbenější poloostrov leží v jihozápadní části Turecka.

Typické bílé domky ozdobené ibišky jsou citlivě zasazeny do okolního prostředí. Pro své příjemné klimatické podmínky, kombinaci Orientu a evropské atmosféry, je místo vyhledáváno mnoha umělci, mezinárodní klientelou i místním obyvatelstvem, kteří Bodrum vnímají jako prestižní prázdninovou lokalitu. Pro tureckou elitu je letní Bodrum tak lákavý jako pro mnohé středoevropské celebrity Saint Tropez. V centru Bodrumu, ve městě s dlouhou a bohatou historií, vás okouzlí svými sbírkami a jedinečnou architekturou Muzeum podmořské archeologie, umístěné v bývalé pevnosti rytířů johanitského řádu.

Zaručeně nejhezčí výhled na celé město je z blízkého návrší s větrnými mlýny, vypínajícího se hned nad jachetním přístavem. Bodrumský poloostrov, to je členité, místy skalnaté pobřeží s nádhernou přírodní scenérií, blankytně modré moře s množstvím ostrůvků a různorodá krajina. A jaká může být vaše dovolená u egejského pobřeží? Nejbohatší podmořský svět objevíte v oblasti Ortakentu. Pláže jsou zde malé, převážně kamenité, ale o to větší nádhera se skrývá pod hladinou. Potkáte se zde s úžasně vybarvenými rybkami všech možných tvarů, uvidíte sasanky, hvězdice a možná i netečně se tvářící chobotnici. Oblast bodrumského poloostrova je rovněž ideálním východiskem k poznávání Turecka.

Rozhodně nevynechejte

K nezapomenutelným zážitkům z vaší dovolené bude patřit výlet do antického města Efes, které je často označováno za zkamenělou učebnici historie. Uvidíte zde jedno z největších divadel v oblasti Anatolie, známou Celsovu knihovnu, Hadriánův chrám, Trajánovu fontánu, ale také veřejné toalety anebo nevěstinec. Výlet by nebyl úplný bez prohlídky ruin Artemidina chrámu, postaveného a zničeného celkem devětkrát. Být ovšem v Turecku, a nevidět Pamukkale, to je jako být v Paříži, a nevidět Eiffelovu věž. Lokalita Pamukkale (v překladu Bavlněný zámek) je jednou z největších přírodních pozoruhodností Turecka, nikde jinde na světě tak rozsáhlou oblast sněhově bílých vápencových teras a kaskádovitých jezírek nemůžete spatřit. V rámci výletu do této oblasti navštívíte také antické město Hierapolis s nádherně zachovalým divadlem a nekropolí, patřící k největším v celé Anatolii. V samotném závěru výletu vás okouzlí zručnost místních dívek a žen v tradiční kobercové dílně a uznejte sami – co může být typičtějším suvenýrem z Turecka než ručně vázaný koberec. Mimochodem, i nejstarší dochovaný koberec na světě (uložený v Ermitáži) pochází právě z Turecka. Celá oblast je také křižovatkou kultur, a proto lze pobyt u moře výhodně kombinovat s výlety k antickým památkám a přírodním zvláštnostem Malé Asie. Velkou předností je možnost vyrazit na nedaleké řecké ostrovy, například Rhodos a Kos, a poznat během dovolené v Turecku i krásy a kulturu Řecka. Cesta lodí na ostrov Kos trvá půl hodiny, na Rhodos 2 hodiny. Pláže zde jsou písečné i skalnaté, pozvolna se svažující do moře, nebo s příkrým skalnatým vstupem.

Praktické tipy

Co koupit?
Oblíbeným suvenýrem připomínajícím dovolenou v Turecku jsou nejen turecké koberce, pletené zboží, balonové kalhoty, košile a halenky, ale i jemně cizelované práce z mědi a mosazi, zlaté náramky a proslulé vodní dýmky. Především měděné a mosazné zboží, jakož i oděvy z kůže, jsou v Turecku levné.

Kde se najíst?
Zajímavostí Bodrumu je Anglická hospoda v anglické věži ve Svatopetrské pevnosti, která je zařízena jako pravý britský pub – vychází tak vstříc početné klientele z Velké Británie, která tvoří v Bodrumu převážnou většinu návštěvníků.

Zábava?
Noční život se v Turecku většinou odehrává v tavernách (mehares) a restauracích. Ve větších městech a turistických střediscích se také konají diskotéky. Z diskoték v Bodrumu je nejpopulárnější Halikarnass, která zvenčí vypadá jako hrad, koná se ale pod širým nebem a nabízí laserovou show. Je známá především tím, že se zde setkávají prominentní osobnosti tureckého showbyznysu.

Další odkazy

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 57 termínů

Celkem 57 termínů

Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000