crosssearch

Turecko Turecko - Bodrum

Místo, kde stával jeden ze sedmi divů starověku – Mauzoleum v Halikarnassu, stavba, která navěky proslavila perského krále Mausola – a kde se nachází rodiště Herodota, „otce dějepisu“, jedno z nejkrásnějších a nejpůvabnějších míst Egejské riviéry. Neznámější a také nejoblíbenější poloostrov leží v jihozápadní části Turecka.

Typické bílé domky ozdobené ibišky jsou citlivě zasazeny do okolního prostředí. Pro své příjemné klimatické podmínky, kombinaci Orientu a evropské atmosféry, je místo vyhledáváno mnoha umělci, mezinárodní klientelou i místním obyvatelstvem, kteří Bodrum vnímají jako prestižní prázdninovou lokalitu. Pro tureckou elitu je letní Bodrum tak lákavý jako pro mnohé středoevropské celebrity Saint Tropez. V centru Bodrumu, ve městě s dlouhou a bohatou historií, vás okouzlí svými sbírkami a jedinečnou architekturou Muzeum podmořské archeologie, umístěné v bývalé pevnosti rytířů johanitského řádu.

Zaručeně nejhezčí výhled na celé město je z blízkého návrší s větrnými mlýny, vypínajícího se hned nad jachetním přístavem. Bodrumský poloostrov, to je členité, místy skalnaté pobřeží s nádhernou přírodní scenérií, blankytně modré moře s množstvím ostrůvků a různorodá krajina. A jaká může být vaše dovolená u egejského pobřeží? Nejbohatší podmořský svět objevíte v oblasti Ortakentu. Pláže jsou zde malé, převážně kamenité, ale o to větší nádhera se skrývá pod hladinou. Potkáte se zde s úžasně vybarvenými rybkami všech možných tvarů, uvidíte sasanky, hvězdice a možná i netečně se tvářící chobotnici. Oblast bodrumského poloostrova je rovněž ideálním východiskem k poznávání Turecka.

Rozhodně nevynechejte

K nezapomenutelným zážitkům z vaší dovolené bude patřit výlet do antického města Efes, které je často označováno za zkamenělou učebnici historie. Uvidíte zde jedno z největších divadel v oblasti Anatolie, známou Celsovu knihovnu, Hadriánův chrám, Trajánovu fontánu, ale také veřejné toalety anebo nevěstinec. Výlet by nebyl úplný bez prohlídky ruin Artemidina chrámu, postaveného a zničeného celkem devětkrát. Být ovšem v Turecku, a nevidět Pamukkale, to je jako být v Paříži, a nevidět Eiffelovu věž. Lokalita Pamukkale (v překladu Bavlněný zámek) je jednou z největších přírodních pozoruhodností Turecka, nikde jinde na světě tak rozsáhlou oblast sněhově bílých vápencových teras a kaskádovitých jezírek nemůžete spatřit. V rámci výletu do této oblasti navštívíte také antické město Hierapolis s nádherně zachovalým divadlem a nekropolí, patřící k největším v celé Anatolii. V samotném závěru výletu vás okouzlí zručnost místních dívek a žen v tradiční kobercové dílně a uznejte sami – co může být typičtějším suvenýrem z Turecka než ručně vázaný koberec. Mimochodem, i nejstarší dochovaný koberec na světě (uložený v Ermitáži) pochází právě z Turecka. Celá oblast je také křižovatkou kultur, a proto lze pobyt u moře výhodně kombinovat s výlety k antickým památkám a přírodním zvláštnostem Malé Asie. Velkou předností je možnost vyrazit na nedaleké řecké ostrovy, například Rhodos a Kos, a poznat během dovolené v Turecku i krásy a kulturu Řecka. Cesta lodí na ostrov Kos trvá půl hodiny, na Rhodos 2 hodiny. Pláže zde jsou písečné i skalnaté, pozvolna se svažující do moře, nebo s příkrým skalnatým vstupem.

Praktické tipy

Co koupit?
Oblíbeným suvenýrem připomínajícím dovolenou v Turecku jsou nejen turecké koberce, pletené zboží, balonové kalhoty, košile a halenky, ale i jemně cizelované práce z mědi a mosazi, zlaté náramky a proslulé vodní dýmky. Především měděné a mosazné zboží, jakož i oděvy z kůže, jsou v Turecku levné.

Kde se najíst?
Zajímavostí Bodrumu je Anglická hospoda v anglické věži ve Svatopetrské pevnosti, která je zařízena jako pravý britský pub – vychází tak vstříc početné klientele z Velké Británie, která tvoří v Bodrumu převážnou většinu návštěvníků.

Zábava?
Noční život se v Turecku většinou odehrává v tavernách (mehares) a restauracích. Ve větších městech a turistických střediscích se také konají diskotéky. Z diskoték v Bodrumu je nejpopulárnější Halikarnass, která zvenčí vypadá jako hrad, koná se ale pod širým nebem a nabízí laserovou show. Je známá především tím, že se zde setkávají prominentní osobnosti tureckého showbyznysu.

Další odkazy

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 110 termínů

Celkem 110 termínů

Logo partnera Logo partnera    Logo partnera Logo partnera Logo partnera  Logo partnera fischer  5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000